El Sıkım Mantı

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz
El Sıkım Mantı

İçerik Tablosu

El Sıkım Mantı

Mantı dediğimiz zaman aile büyük kadınların yuvarlak bir masa etrafında küçük küçük hamurları katlarken canlandırmaktayız. Mantı hamurunu katlamak büyük özveri ile sonuç almaktadır. Büyük uğraş ve hassasiyet gerektiren bir iştir. Mantı arasında en çok tercih edilen el sıkım mantıdır.

El sıkım mantının hamuru biraz daha sıkı ve içi biraz daha az olur ki sıkımı ve küçük olabilsin. Mantının tadı ve içeriği bu şekilde kolaylıkla elde edilir. Kayseri de özellikle bir terim vardır.

Mantı denildiği zaman bir kaşığa 40 tane sığması gerekmektedir. El sıkma sayesinde daha küçük olduğundan dolayı mantı bir kaşığa 40 tane rahatlıkla girebilmektedir. Sıkı ve küçük olması tadının daha güzel olmasını sağlamaktadır. Mantının tadı ve ünü küçük olmasıyla sağlamaktadır. Yemesi zevkli olan mantı sevilmesinin sebebi bu sayede tercih edilmektedir. Mantı minik olmasının sebebi el sıkım ve içinin az olması sayesinde gerçekleşmektedir. El sıkım için sıkı hamur demiştik iç harcının suyunun da az olması gerekmektedir. Kıymanın suyunun az salmış olması gerekmektedir.

El sıkım mantının sıkı olması böylelikle gerekmektedir.

El sıkım mantı bütün mantı çeşitlerini unutturabilecek bir şekli bulunmaktadır. El sıkım mantının şekli ve verilen özveri sonucunda oluşumu insanlara daha cazip hale gelmektedir. Mantının tadı ve kokusu kayseri için oluşan gelenek ve göreneklere de uyum sağlanmaktadır.

Kayseri mantısı dediğimiz zaman akıllarda tek canlanan özellik olması el sıkım ve küçük olmasıdır. El sıkım mantının tadı ve kıvamı verilen emeğin lezzetini sunmaktadır. Sunulan lezzet emek ve öz veri sonucunda oluşuyordur. Verilen emekler küçük bir mantı içeriğinde toplanmaktadır. Mantı şekli ve sıkımı ile uğraşması yemesinden daha çok lezzet vermektedir.

Kayseri tarihinde en önemli hususlar arasında yer alan mantı el sıkım mantısıdır. Mantının el sıkım denmesinin sebebi mantı hamurunun ince ve küçük kareler şeklinde kesimler yapılarak karşılıklı köşelerin bir birine bakarak oluşması ile meydana getirilmektedir. Bu uğraş ve alınan şekil Anadolu kültürünün bir parçasıdır. Ufak bir mantı şeklinin nasıl Anadolu kültürünün parçası olduğunu sorgulanabilir.

Kültür dediğimiz aslında yazılara ve alıntılar aktarımlar değildir. İlk baştan bu yana bu mantı bu şekilde yapılmış ve akıllarda bu şekilde kalmış bu da Anadolu’nun bir kültürü haline gelmiştir. Anadolu da büyük kültürlerden olan bir özellik daha bulunmaktadır. Mantı denildiği zaman çevre eşraftan yaşlı veya genç kadınlar bir araya gelerek mantı açımı ve sıkımını meydana getirmeye çalışmışlardır.

El sıkım mantı daha küçük ve ince sıkım gerektirdiğinden dolayı çevre halk buluşarak el sıkım mantı bir araya getirilmektedir. Bir araya gelen mantılar büyük bir zevkle kaldırılır ve sonrasında eşraf ile birlikte yenme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu da önemli Anadolu kültürünü yansıtan bir özelliktir.

Mantı sadece kültürümüzde yiyecek bir ürün değildir. Yendiği zaman ağızda bıraktığı doku ve kalpte bıraktığı izler sonucunda kültür ve geleneği harmanlanmış bir yiyecektir. El sıkım olması da bu yüzden önemlidir.

Son zamanlarda el sıkım mantının sadece adının el sıkım olduğu bir döneme geçmiş bulunuyoruz.

El sıkım mantının makineleri yapılmaktadır. Yapılan makine ile daha hızlı ve aynı boyutta ürünler üretilmeye devam etmektedir. Aynı boyutta ve hizada olması dikkatli bir şekilde mantı inceleyenlerin hoşuna gitmektedir.

En kısa süre de birçok ürünü üretebilmesi makinenin kalite ve zaman tasarrufunda etkisi bulunuyor. Tadında hiçbir değişiklik olmadan üretilen el sıkım mantıları içerik ve kontrolleri açısından önemli bir noktadır. El sıkım mantısı içeriği şekline göre oluşması çok önemli bir yerdedir.

Farklı bir şekli yok ama önemli bir şekle sahiptir. Böylelikle ürünün nasıl yapıldığını ve içeriğine karşı olan bilgi sahibi olmamızı kontrol etmektedir. El sıkma mantı sayesinde kolaylıkla malzeme koyabiliriz.

Daha dolgulu bir ürün yememizi sağlamış bulunmaktadır. İki köşeleri birleştirilip yapıldığından dolayı içerisinde ki ürünün sıkışmadan ve taşmadan pişmesini sağlamaktadır.

Bu sağladığı kolaylık sayesinde daha dolgulu ürün yeme fırsatı sunmaktır.

Daha dolgulu olması el sıkım mantının daha fazla tercih edilmesini de sağlamaktadır.

El sıkım mantı kültürü ve geleneği bu yüzden daha fazla yansıtmaktadır. Anadolu mutfağının tamamen özleşmiş halde bulunmaktadır.

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Haz 08, 2021

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.