Erişte

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Erişte

Erişte Anadolu da büyük ilgi ile tüketilmektedir.

Erişte Anadolu halkının severek yemesinin sebepleri arasında doyurucu ve tok tutma etkisine sahiptir. Erişte sayesinde ramazan aylarında insanlar acıkmadan oruç tutabilme özelliğine sahip hale gelmektedir.

Erişte

Erişte

Erişte de bu ürünlerin başında gelmektedir. Un, yumurta, yağ ve tuzun karıştırılarak hamur haline getirilip çeşitli biçimlerde kesilmesi ile elde edilen erişte, kimi bölgelerde kesme olarak da anılmaktadır. Her yöre de farklı malzemeler ve içerikler ile eklenerek farklı erişte şekilleri doğurmaktadır. Böylelikle eriştenin birçok yöreye ait özellikte olduğunu görebilmekteyiz.

Erişte kesildikten sonra bir gün kadar ev de bekletilerek kendi kendine hafif kuruması bekletilmektedir. İçerisinde fazla ve bilinmeyen katkı maddeleri de olmadığından dolayı hiçbir yan etkisi görülmemektedir. Erişte doğal ve organik malzemeler ile yapılmaktadır. Makarna ile benzerlik gösteren erişte aslında farklı olduğunu da göstermektedir. Makarna hamuru daha sert ve sarı halde yapılmaktadır.

Erişte hamuru o kadar sert yapılmadan hafif sarı şekilde yapılmaktadır. Erişte genellikle kavrularak tüketilir. Makarna haşlanarak yemeğe sunulur.

Erişte aperatif yemek olarak da sunulmaktadır. Makarna ana yemek olarak da sofralarda yer almaktadır.  Erişte salata içlerinde de kullanılabilmektedir.

Erişte yoğurt ve sos karışımları içerisinde bulundurarak tatlar oluşmasını da sağlamaktadır. Erişte sayesinde sofralarda değişik sunumlarda ve kıvam bakımından önemli olması dikkat çekmektedir. Erişte tadı ve içeriği bakımından çok doğal ve organik içeriklere sahip olmaktadır.

Erişte yemeği içeriği ve kapasitesi kapsamında insanların dikkatini çekerek kolaylıkla tüketilebilmektedir. Tüketim kolaylığı sunan erişte göçebe halktan bu zamana kadar uzanan tarihi ile insanlara uzun vadeli kitlelere ulaşım sağlamaktadır. Çorbasından makarnasına kadar birçok şekilde tüketilir. Her alanda bulunabilir. Ana yemek olarak erişte kavurması, çorba olarak yoğurtlu erişte çorbasını sunabilmektedir, ara sıcaklarda salatalar olarak da kullanılabilmektedir.

Erişte yemeği çok amaçlı olarak da kullanıma devam etmektedir. Geçmişten günümüze kadar ara vermeden her kültürden insanın muhakkak bildiği erişte her milletten insanın sofralarında yer alabilmektedir. Yapımında teknikleri bildikten sonra kolaylıkla muhafazasını sağladıktan sonra uzun müddet tüketimi sağlayabilmektedir. Erişte kokusu ve içerisi bakımından organik olması ebeveynler için tercih edilebilme oranını arttırmaktadır. Şekline göre de erişteler çeşitlilik gösterilmektedir. Uzun erişte, cimcik erişte, çorbalık kesme olarak da üçe ayrılmaktadır. Uzun erişte, bir çeşit eriştedir.

  

Erişteden büyük uzun şeritler halinde kesilir. Spagetti makarna gibi pişirilir. Çorbalara da konulur. salatalar ve yemekler içerisinde kullanımı için daha makul haldedir. Cimcik erişte veya Cimcik makarna, bir çeşit eriştedir. Şekil olarak kelebek makarnaya benzer. Kütahya mutfağında cimcik aşı yapmak için kullanılır. Ev usulünde makarna yapılması içinde mantıklıdır.

Yemeklerde de muhakkak kullanılır. Çorbalık kesme, Çorbalık kesme erişte veya Kare erişte bir çeşit eriştedir. Erişteden küçük kareler halinde kesilir. Çorbalara konulduğu gibi erişte pilavı gibi de hazırlana bilir. Erişte kavurması dediğimiz bu şekil ile meydana gelmektedir.

Erişte çeşitlerinde Anadolu mutfağında çeşitlilik ve yöresellik sunabilmektedir. Erişte iç harcı ve yöre olarak, kesme şekline de göre değişiklik gösterebilmektedir. Başta saydığımız 3 çeşit önemli ve bilinen çeşitler arasında yer almaktadır.

Erişte tarih açısından da önemli bir yere sahip olan erişte yemesi ve çeşitliliği bakımından da tercih edilme oranını arttırmaktadır.

Erişte tarih acısından ince bir detaylı incelemelere bakıldığı zaman eriştenin Çin mutfağının fast foodu olarak işlendiğini görebiliriz. Anadolu mutfağında ana yemek ve doyurucu besin olarak tüketilmeye devam edilmektedir. Aslının Çin mutfağı olduğu söylenir ama Anadolu mutfağında özelliği ve kullanışı için farklılık göstermektedir. Türk halkı uzun uzun haşlayarak kullanmamaktadır.

Yöresel olarak Çin mutfağından farklılık göstermektedir. Farklı olması eriştenin kültüre uyum sağlanması ile olduğunu görmekteyiz. Erişte kültür ve gelenek göreneklerine adapte olmasını sağlamıştır. Erişte organik ve sağlıklı hale getirilmiştir.

Yapımı ve tüketim kolaylığı ile insanlar arasında kültür uyumu sağlanmaktadır. Tadı ve içeriği bakımından erişte önemli hale gelmektedir.

Anadolu kültürünü böylelikle içten ve geleneksel halde hissettirmektedir.

Erişte sağlık açısından da önemli bir yere sahiptir. Büyük kalorilere sahip değildir. İçerisinde bulunan malzemeler sağlıklı ve doğal ürünler olması sebebiyle hiçbir ya etkisi bulunmamaktadır. Erişte Türk kültürünün önemli bir yeridir.

Etiket:

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Haz 08, 2021

Haz 08, 2021

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.