Kayseri Mantısı

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Kayseri Mantısı

İçerik Tablosu

Kayseri Mantısı

Mantının ismini aldığı şehirdir. Mantı ilk olarak dünyada Çin de duyuluyor. Türkiye de kayseri de duyulmuş bulunuyor. Kayseri için önemli birkaç tane ham madde simgeleri vardır. Onlardan bir tanesi mantıdır. Yerel halkı bu lezzeti kolay kolay kimseye vermemektedirler. Bu eşsiz lezzet uzun yıllar boyunca Osmanlı mutfaklarında kullanılmış ve günümüzde hala büyük zevk ile tüketilmektedir. Kayseri dışında başka şehirlere açılırken mantı evleri hala kayseri mantısı olarak anılmaktadır.

kayseri mantısı

kayseri mantısı

Kayseri mantısının belli başlı birkaç özelliği bulunmaktadır. Minik ve bir kaşığa 40 tane sığabilen özellikte olması gerekmektedir. Kaşığa kırk tane sığdığı zaman ağızda birçok lezzeti hissetmiş bulunuyorsunuz.

Kayseri mantısı yöresel olarak da tüketilmeye devam edilmektedir. Yerel halk ve turistlerin muhakkak bu lezzeti yemek istediklerini duyuyor ve görüyoruz. Minik ve içerisinin çok dolduğu mantı tüketildikçe devamını aratan bir lezzet ile karşı karşıya bırakmış bulunuyor.

Kayseri şehrinde bu eşsiz lezzeti denemenizi tavsiye ederim. Bu eşsiz lezzetleri kendi yörelerinde onların atmosferinde yediğin zaman farklı hissetmiş bulunuyorsunuz. Mantının tadı ve özellikleri olarak kayseri den almış olması Anadolu için önemli bir yere sahiptir. Anadolu da Türk kültürünü hala yaşayan ve hissettiren özellikleri olan kayseri mantı için de önemlilik taşımaktadır. Kayseri mantıya kültür ve gelenekleri ile harmanlanarak tadı ağızlardan vazgeçilmez bir lezzet bırakmaktadır. Mantı içeriği ve kayseri mantısı olması özellik bakımından çok değerlidir. Kayseri mantısı küçük küçük olması ve sosu bakımından farklı bir lezzet halindedir. Mantının içeriği bakımından farklı özellikler sahiptir.

Kayseri mantısı en büyük özelliği küçük olup bir kaşığa kırk tane sığmasıdır. Bunun üzerine birçok rivayet ve hikâyeler de yazılmıştır yazılan her hikâye için kayseri mantısının özelliği ortaya çıkmış bulunuyor. Anadolu da kayseri mantısında bulunan en büyük özelliği minik mantıların bir kaşığa 40 tane sığmasıdır böylelikle hikâyeler de ve rivayeteler de bulunması çok doğaldır. Bir başka özelliği ise diğer mantılardan farklı olarak kıvamı daha suludur. Bunun için mantının kaynatıldığı suya, salça ve yağ önceden konularak mantıyla birlikte pişmesi sağlanır. Servis yapılırken suyuyla birlikte yapılır. Diğer mantı çeşitleri bir nebze daha katı ve sosu çok olarak yapılmaktadır. Kayseri mantısı sulu ve sosu az kullanılmaktadır.

Kayseri mantısını menülerde genellikle çorba niyetine de verilmektedir. Sulu olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Mantı hamurunun fırınlanmadan ve iç harcın kavrulmadan yapılabileceği de söylenebilir. Kayseri mantısı ilk Anadolu’ya geldiği halde sunum yapılmaya çalışmaktadır. Kayseri mantısında sulu olması ve küçük olması, kavrulmadan yapılması mantının ilk zamanlarda ki özelliğini taşımaktadır. Özelliği taşıyan kayseri mantısı özellikleri sürdürmesi Anadolu için önemli konulara da değinmektedir. Gelenek ve göreneklere bu kadar hâkim olması çok önemlidir.

Kayseri mantısı severek tüketilmesinin diğer bir konusu da mantının bütün özelliklerini bir bütün halinde hissettirmesidir. Mantının doğal ve tamamen özelliklerine uygun tadını almak istiyorsanız kayseri mantısının tadına bakmanız gerekmektedir. Kayseri mantısını yediğiniz zaman Anadolu özelliklerine uygun lezzet sunarak yediğinizi muhakkak anlayacaksınız kayseri mantısının mantı için önemini anlamış olacaksınız.

Mantı çeşitleri arasında bulunan kayseri mantısı yöre olarak da farklılık göstermektedir. Diğer yandan mantı hazırlarken, hamuru ince, iç harcını mümkün olduğunca çok tutmanızın besleyici olması açısından en doğru yöntem olduğunu söylemekte yarar var.

Maalesef günümüzde piyasada satılan birçok hazır mantı çeşidi, sadece hamurdan ibaret olmakla birlikte, besleyici özellikleri de yok denecek kadar azdır. Aynı şekilde evlerde hazırlanan iç harcı az konulmuş kalın hamurlu mantılarında durumu çok farklı değildir.

Mantı için önemli noktadır. İç harçlarını ne kadar fazla olursa o kadar yoğun ve mantıya uygun bir lezzet sunmaktadır. Lezzet ve mantının kültürüne uygun hareket etmek için mantının bütün özelliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kayseri mantısı içeriği ve şekli olarak farklılık göstererek diğer mantı çeşitlerinden ayrılmaktadır. Mantı çeşitlerinden ayrılan kayseri mantısı denemenizi tavsiye ederim yerinde yediğiniz zaman o yöreyi düşünmeniz ve o yöreye uygun içerikler kullanıldığını anlamınızı kolaylıkla sağlanmaktadır. Kayseri mantısı kolaylıkla hazmetmeyi sağlayan küçüklükte olması içeriği için de çok önemlidir. Her konudan kayseri mantısı farklılık göstererek yenmeyi sağlanmaktadır. Denemizi tavsiye ederim.

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Haz 08, 2021

Haz 08, 2021

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.