Mantı Evi

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Mantı Evi

Mantı Evi

Türk mutfağında önemli tarihe sahip olan hamur işleri diye tabir ettiğimiz bir kategori bulunmaktadır. Bu kategoriye mantı, erişte, börek çeşitleri dâhil olmaktadır.

Mantı evin de bu çeşitlere yer vererek Türk gelenek ve göreneklerine uygun yemekler doğal bir şekilde devam ettiriliyor.

mantı evi

mantı evi

Mantı evi ne kadar doğal ve samimi bir ortamdan oluşursa o kadar ilgi görmektedir. Mantı evi sayesinde organik ve kendi el yapımı ürünler ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Fast food gibi hazır gıdalar ile kendimizi beslediğimiz zaman ne kadar doğal, içlerinde nasıl ürünler barındırdığını bilmiyoruz. Mantı evinde ise adeta anne eli değmiş bir annenin elinden çıkarak lezzetli yemekler ile karşı karşıya karmış oluyoruz.

Erişte de mantı evinin içine dâhil olmaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Mantının iki türlü satışı bulunmaktadır. Soğuk dondurulmuş şeklide satılıyor. Dondurulmuş olarak satılmasının sebebi içerisinde et bulundurduğundan dolayı bozulma ihtimaline karşı dondurulmuş olarak satılmaktadır. İkinci satılma şekli porsiyon olarak satılmaktadır. Mantı denildiği zaman yoğurt ve salçalı sos akıllara gelmektedir. Porsiyonlarda bu şekilde satılmaktadır.

Anadolu kültürünü yansıtan mantı sayesinde büyük kitlelere doğru ve mantıklı mantı tanıtımı yapılmasını sağlamaktadır. Mantı denildiği zaman kayseri akla gelmesi ve kayseri mantısının daha başarılı olduğu tespit edilmesi mantı evinin sadece kayseri de daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Ama mantı evlerinin geniş yapısı ve düşünce tarzları ile her şehirde ve medeniyette artık muhakkak mantı evleri ile karşılaşmamızı sağlamaktadır. Gördüğümüz bütün mantı evlerinin geneli mantının Anadolu yöresine uygun ve içeriğe sahip olarak üretilmesi daha çok dikkat çekici hale getirmiştir. Mantı evleri her yerde bulunan lokanta ve cafeler göre değişiklik göstermektedir. Mantı evleri daha marjinal ve yöresel lezzete uygun şekildedir. Mantının içeriği ve lezzet sunum şekli her konuda daha çok dikkat çekicidir.

Mantı evinin içeriği ve tarzları Anadolu lezzetine uygun tasarlanıp tanıtım yapmaya daha hassasiyete yakın şekilde yaklaşmaktadır. Mantı evi için olması gerekenlerde hijyenik ve sağlıklı olması gerekmektedir. Bunlar gerçekleştiği zaman daha uygun bir mekan haline gelmektedir. Mantı evinde olması gerekenler arasında birkaç tane sıralaması gerekiyor. Hijyenik, yöresel, lezzetli, kültüre uygun bunlar olduğu zaman daha mantıklı ve iç acıcı hale gelmiştir.

Mantı evleri makine ortamına çok fazla uyum sağlamadan daha çok yöresel bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Mantı evleri birçok mantı içeriğine uygun çeşitler yer almaktadır. Daha çok aile mekânları olmasını sebebi kültür açısından önemli yere sahip olmasıdır.

Mantı evinde birçok çeşit bulundurduğu gibi güler yüz ve sıcaklıkta bulundurmaktadır. Bulundurduğu her sıcaklık daha çok mantının lezzetini arttırmaktadır. Bazı araştırmalara göre mantı sayısının 36 civarında olduğu söylense de klasik ve geleneksel olarak en çok bilinen ve yapılanı etli olanıdır. Kökleri Çin´e uzanan ve Orta Asya Türkleri tarafından Anadolu´ya getirildiği düşünülen mantı, kelime olaraktan Çin-Kore kökenli “manto” dan dan gelmektedir. Çin ile bağlantılı halde bulunan mantı sayesinde mantı evleri iki kültüre bir nevi ev sahipliği yapmaktadır. Orta Asya´da 13. yüzyıldan ve belki de daha öncesinden beri bilinen mantı,15. yüzyıl Osmanlı mutfağınındı en gözde yemeklerinden biriymiş. Öyle ki, Fatih Sultan Mehmet’in sabah sofraları için haftanın beş günü mantı pişirilirken, 16. yüzyıl II. Beyazıt döneminde de Topkapı sarayının sonbahar yemekleri listesinde yer almış. Ancak mantı, günümüzdekinden farklı olarak Osmanlı mutfağında, nohut vb. bakliyat eklenerek buharda pişirilerek hazırlanıyormuş.

Osmanlı ve Selçuklu mutfağından da izler taşıyarak pişmekte olan mantı kültürleri her seferinde içerisinde bulundurması mantı evleri için daha sıcak hale gelmektedir.

Mantı evleri Osmanlı ve Selçuklu içerisinde değişik kültür harmanlamaları ile kültür ve yöresel olarak mantıklı lezzetler ortaya çıkarmaktadır. Mantı evinin mekân seçimi ve dekorasyonu sayesinde ortamlarda daha dikkat çekici hale gelmektedir. Mantı evinin içeriği o kadar kapsamlı ve kültür değişimlerine uygun ki daha fazla çeşitlilik sunmaktadır. Mantı evinin içeriği ve kokusu her zaman dikkat çekici olmuştur uzun müddet boyunca da öyle devam etmeye çalışacaktır. Mantı evi geleneksel lezzetler konusunda bir numaralara imza atmaktadır. Attığı imzalar gelenek ve kültür bakımından önemli hale gelmiştir.

Etiket:

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.