Mantı

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Mantı

İçerik Tablosu

Genel olarak mantı, baharatlarla çeşnilendirilmiş dana kıymanın, küçük,bazende büyük şekilde açılan doğal ve ince hamur kesimlerinin içine konulması ve belirli bir süre dinlendirilmesi ile hazırlanmaktadır. Hazırlanan mantı parçaları, 90 derece sıcak suda haşlanır ve mantı yemeği servise hazır hale gitirilir.

Kayseri Mantısı

Kayseri Mantısı

Mantı Kayseri mutfağının önemli bir öğesi olduğu gibi Anadolu mutfağının yemek kültürlerinin de lezzetli ve kayda değer bir öğesidir.

Mantı

Türk mutfağının bir numaralı yemeği olan mantı, ilk olarak Çin de çıktığı söylenilmektedir. Çin den sonra Türkiye ye geldiği düşünülüyor. İçerisinde ağırlıklı olarak hamur ve kıymanın bulunması sebebiyle en doyurucu yemekler arasında yerini alıyor.

Mantı kalori bakımından da diyetisyenler tarafından çok fazla tavsiye edilmemektedir. İçerisinde ki hamur seviyesi ve üzerine yapılan sosu sayesinde kalori oranı artmaktadır. Osmanlı padişahları tarafından da sevilerek yenmesinin sebebi doyurucu olmasından kaynaklanmaktadır. Mantı bir porsiyonla bile birlikte uzun müddet açlık hissinden uzak tutmaktadır. Anadolu mutfağında en çok sevilen yemekler arasında kendi gösteriyor. Anadolu da buğday yetiştiriciliğinin fazla olduğundan dolayı una bağlı her ürünü fazlasıyla sevmektedirler. Mantı içerisinde de tamamen un ve sudan oluştuğundan dolayı hamurdan oluşmaktadır. Hamur da bir günü tamamen tok geçirmeye yarayacak kadar tok tutmaktadır.

Mantı Evi Bayilik

Mantı Evi Bayilik

Mantı yüz yıllar boyunca sevilmiş ve sevilmeye devam eden ürünler arasında bulunmaya devam etmektedir. Böylelikle Türk mutfağında kendi özünü çok kaybetmeden mantı geleneği devam etmektedir. Mantı sevilerek tüketilen yiyecekler arasındadır. Mantı yapımı ve şekli olarak çok dikkat çeken bir yiyecektir. Yoğurt ve mantı sosları ile daha çok dikkat çeken bir yiyecek halindedir. Yoğurt ve sosu ile uyumlu olması aynı zamanda serinletici ve doyurucu bir özelliği vardır. Yoğurt tok tutucu ve tadı bakımından mantı ile ayrı bir özleşme göstermektedir. Mantı tek başına da tüketilmektedir. Aynı zamanda içerisine dâhil ettikleri soslar ile de tadı ve kokusu bakımından ayrı bir özellik bakımından farkını göstermektedir.

Türk mutfağında vazgeçilmez ürünlerinden biri olan et ürünleri muhakkak bulundurmaktadır. Hamurun içeriği ve sosları ile bütünleşmiş olması çok başarılıdır. Hamurun içine kıyma da eklendiği zaman Anadolu mutfağına en uygun hale gelmektedir. Anadolu mutfağının en büyük özellikleri arasında kıyma ve soslar olmasıdır. Et kültürüne en uygun hale gelmesi mantının en cazip hali ile oluşmasını sağlamaktadır. Cazip hal nasıl oluşur kültüre ve geleneğe en güzel ve uygun şekilde sağlanarak oluşuyordur. İçine konulan çeşniler ve soslar mantıyı daha özel hale getirmektedir. Özel halden bahsettiğimiz tatlar eşsiz kıvam ve tadı haline gelmektedir. Yediğimiz zaman içerisinde bıraktığı tadı ve lezzeti eşsiz tatlara imza atmaktadır.

Bir kere yenildiği zaman birkaç defa daha yenmek için istenmektedir. Mantı kendi içerisinde oluşan kıvamı ve kokusu olarak eşsiz lezzetleri bir araya gelmektedir. Mantı Türk mutfağında bu yüzden bu kadar önemli ve hassasiyetle önemli hale gelmektedir.

Mantı, çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan yemek olması içeriği ve hamuru yüzden ağır bir yemek olan mantı pişirme aşaması ile de ağır olmaması için önemli bir yere sahiptir. Tek pişirme özelliği bile yemek konusunda eşitlik terazisini koruduğunu göstermektedir.

Mantının kökeni tam olarak belli değildir. İlk çıkış tarihi Çin olarak gösterilse de aslında Çin olduğu da tam olarak belli olmaktadır. Bu yemeğin Türkler ve Moğollar tarafından Orta Asya’dan Anadolu’ya İpek Yolu boyunca taşındığı genel olarak kabul görmektedir. Göçler ve esnaf yollarında yemek kültürleri de değişim olduğu görülmektedir. Böylelikle farklı kültür ve geleneklere ev sahipliği yapmış bulunuyoruz. Kayseri bu kültür yemeğini Anadolu kültürüne daha uygun ve makul hale getirerek yenilebilir hale getirmiştir. Türkiye de ana maddesi kayseri olarak anılmaya başlanmıştır.

Mantı çeşitleri içerisinde kayseri mantısı diye de ayrı bir başlık bulunuyor. Bu başlık adı altında kayseri mantısının özellikleri ve maddeleri yer aldırmaktadır.

Mantı tek çeşit bir ürün olmadığını böylelikle anlamış bulunuyoruz. Mantı içerisinde kullanılan ürün ve içeriği bakımından başka çeşitler arsında da yer almaktadır. Böylelikle mantı çeşitliliğe ve kültürlere göre de harmanlanmış diye biliyoruz. Harmanlanma şekline göre ve yöre ye kültür uyumu sağlanmıştır. Ana maddeleri aynı bulunuyor. Hamuru aynı olup sosları ve iç harcı değişim gösteriyor.

Değişim de afaki değişimler olmamaktadır. Değişimler yörenin içeriğine göre değişiyor sadece içerisinde bulunan yiyecekler o yöre de ne bulunuyorsa neyi meşhursa o kullanılmaktadır. Sadece kıyma kullanılabilecek ve bu şekilde katlanacak diye bir sınırlama yoktur. Yemiş olanlar yemek isteyenlere tavsiye de bulunabilir.

 

Etiket:

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Haz 08, 2021

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.