Sebzeli Erişte

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sebzeli Erişte

Sebzeli Erişte

Erişte bol yumurta ile yapıldığını bilmekteyiz. Yumurta ile yapıla erişte son zamanlarda gerek aileler gerek erişte severler sayesinde daha renkli daha doğal erişteler üretilmektedir.

Sebzeli Erişte

Sebzeli Erişte

Sebzeli erişte dediğimiz hamurun içine ıspanak, pancar, havuç gibi sebzeleri dâhil ederek daha organik ve doğal ürünler elde edilmektedir. Çocuklar görüntüsü ve tadından dolayı daha zevkli tüketmeye başlamışlardır. Pancar sayesinde daha tatlı ve koyu kırmızı rengi elde etmektedir. Ispanak sayesinde yeşil ve yoğun bir tat elde etmektedir. Havuç sayesinde turuncu bir renk ve güzel bir tat bırakmaktadır. Aileler daha çok sebzeli erişteyi ek gıdaya geçerken kullanıyor. Çocukların doğal ve katkısız güzel renkler ile oluşan besinler yedirmeyi tercih ediyor.

Sebzeli erişte besin değerleri sonucunda daha yararlı ve katkısız olmaktadır. Ispanak, havuç, pancar… gb. Besinler tüketmeyen insanlar böylelikle erişte sayesinde sebzelerin vitaminlerini almış bulunuyorlar.  Sebzeli eriştenin faydaları birçok yararlar ile iç içe bulunmaktadır. Sebzeli erişte Yöresel lezzeti modern hale getirerek birçok yere tanıtmaya fırsat tanımış bulunmaktadır.

Sebzeli erişte günümüzde diyetisyen severlerin ve beslenmesine dikkat eden her kesimin dikkatini çeken bir yiyecek halindedir. Son zamanlarda popülerliğini koruyan ve vazgeçilmeden devam eden sebzeli erişte çeşitliliği bakımından da farklılık tarz sunmaktadır. Başlarda pancardan yapılan sebzeli erişte son zamanlarda envayi çeşitler ile denenmekte. Denen çeşitler beğendikçe herkes daha çok çeşit eklenip daha sağlıklı hale getirmektedir. Sağlıklı olması daha dikkat çekici hale getiriyor. Tercih edilmesi için ve ilgi odağının azalmaması için değişiklik ve yenilenmeye girmesi gerekiyor.

Erişte de bu yenilemeye girmiş bulunmaktadır. Tadını ve içeriğini koruması için yenileme sürecini devam etmesi gerekmektedir. Yenilemeler beğenilere göre de değişmektedir. Sebzeli erişte beğenilmeseydi bu yönde ilerlemek imkânsız hale gelmektedir. Beğenildiğinden dolayı durmak bilmeyen sağlıklı bir değişim içine girmiştir. Sebzeler karıştırıcı aracıyla ürünün içine katılabilecek hale getirerek erişteye dâhil edilmektedir. Erişte görüntü ve tat olarak farklı bir izlenim bırakmaktadır. Bu izlenim insanlarda eriştenin ilk Anadolu ya yerleştiği halinden çok gelişip topluma yararlı bir hal bıraktığını gösteren bir izlenimdir. İzlenimler sonucunda Anadolu mutfağına eşsiz ve daha fazla yararlı ürünler eklenerek sağlıklı ürün oluşturulmuştur.

Sebzeli eriştenin renk renk oluşması görüntü ve sunum kolaylığı sunmaktadır. Böylelikle çocukların daha fazla dikkatini çeken bir hal almaktadır. Dikkat çeken renkler hiçbir gıda maddesi kullanılmadan oluşturulmaktadır. Gıda maddesi kullanılmadan oluşturulması sağlık ve organikle açısından büyük önem taşımaktadır. Önemi insanlara verdiği sağlıklı değerler konusunda yer almaktadır.

Besin değerleri için önemli bir hususa değinmektedir. Sebzeli erişte renk ve içeriği bakımından sofralarda sunum kolaylığı sunabilmektedir. Son zamanların vazgeçilmez hususlarından biri olması sunumun göze hitap eden bir değerlere sahip olmasıyla anlaşılmaktadır. Göze hitap ederek daha dikkat çekici unsurlar olmasını da sağlamaktadır. Dikkat çekici olması gençlerin ve küçük çocukların besin alma konusunda daha dikkat çekici olmasını ve ilgilerini çekmeye yönelik olduğunu göstermektedir. Sebzeli eriştelerde içeriğinde bulunan sebzelerin değerleri ve vitaminleri göz önüne alınarak besinlerin tadı ve kalori bakımından değerleri çok önemlidir. Bir üründe aradığımız bütün özellikler bulunuyor.

Tadının güzel olmasını isteriz, dikkatimizi çekmesini isteriz ve en önemlisi kilo aldırmamasını isteriz bunların hepsini sağlayan bir ürün olduğunu düşündüğümüz zaman sebzeli eriştenin ne kadar önemli hususları olduğunu anlayabiliyoruz. Önemli hususlarda içeriği ve tadı da yer aldığı zaman organikle daha ağır basmaktadır.

Sebzeli erişte yapımı da kolaylık sağlamaktadır. Erişte hamurunu yaptıktan sonra hangi sebzeyi istiyorsak onu hazırlayıp bir miktar soğuk bir alanda beklettiğimiz zaman renginin daha kolay çıkması sağlanır ve hamurun içine ilave edilir. Hamur ve sebze yoğun bir şekilde harmanlandıktan sonra ufak ufak beze hali alınır ve bekletilmeye bırakılır. Renk ve hamur özleşir bu vasıtayla birlikte.

Özleşen hamur sayesinde renk yerine iyi bir şekilde oturtulur. Böylelikle istenen hamur şekil verilir. Ve erişte oluşumunu sağlamış bulunur. Böylelikle tadı ve kokusu tamamen doğal ve içeriğe uyum sağlamış bulunmaktadır. Uyum sağlaması ve tadı da sebzeli eriştenin organik olması her konuda önem arz etmektedir. Sebzeli eriştenin tadı ve doğal olması daha çok dikkat edilir hale getirmiştir. Denemenizi tavsiye ederim.

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Haz 08, 2021

Haz 08, 2021

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.