Tepsi mantısı

admin Haziran 08, 2021 0 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz
Tepsi Mantısı

Tepsi mantı

Mantı yöre yöre çeşitlere ayrılmaktadır. Birçok çeşidi de bulunabilmektedir. Bulunan çeşitler yöreden yöreye göre de değişiklik gösterebilmektedir. Tepsi mantısı şekil olarak da diğer mantılardan farklılık olarak gösterilmektedir. Tepsinin üzerine sıra sıra dizilerek yapılmaktadır. Ve ortaya hoş bir görüntü elde etmektedir.

Elde edilen görüntü üzerine yoğurt ve sos döküldüğü zaman çok güzel bir görüntü elde edilmiş bulunuyor. Bu görüntü sayesinde sofralarınızda yemesi ve şıklığı bakımından harika lezzetler ortaya çıkmış bulunuyor. Tepsi mantısı alışagelmişin dışına çıkmaktadır. Görüntü ve sos ile süslenmesi diğer mantılardan ayrışan hale getirilmiş bulunuyor.

Musa Dağdeviren üstat kimseyi kırmamak namına dizme mantı demiştir. Ancak bu yemeğin adı tepsi mantısı veya sini mantısıdır. Yemeğin orijini kayseri Tomarza taraftarlarıdır. Develi de sayılabilir. Rivayet bu yemek yörede Ermenilerden öğrenilerek yapılmıştır. Kayseri mantısı gibi bol sulu değildir. En büyük özelliği inci gibi dizilmesi ve ucu açık içi etli(soğan, kıyma, kırmızıbiber, karabiber, tuz) pişmesidir ki etin yağı suyuna karışır hamuruna işler.

Genelde üstüne sarımsaklı yoğurt ve yağda kavrulmuş salça ilave edilir. Düğünlerden adet bir gelenek olarak herkes çalakaşık aynı tepsiden birlikte yer. Bu günümüzde yavaş yavaş terkedilmektedir ve tabakta servis veya tek kişilik tepsiler kullanılmaya başlanmıştır. Tepsi mantısı görüntü olarak en çok beğenilen mantı çeşididir. Sevilerek yenilen tepsi mantısı son zamanlarda en çok tercih edilen mantı çeşitleri arasında yer almaktadır. Yer alan mantı çeşidi olan tepsi mantısı yenen kişilere muhakkak tavsiye edilen mantılar arasına girmektedir. Tavsiyeler arasında bulunması zordur. Mantı Türk mutfağı için önemli hassasiyetlere sahip olduğundan dolayı hassasiyetle karar verilerek tercih edilenlerin arasına girmiştir. Tepsi mantısının öneriler arasında yer alması oldukça başarılı yere geçmiştir.

Tepsi mantısının önemli özelliklerinden bir tanesi tepside fırında pişirilerek yapılmasıdır. Diğer mantılar haşlanarak elde edilmektedir. Farklılık gösterebilmektedir.

Tepsi mantısı şekli ve pişirilme kolaylığı ile rahatlık sunabilmektedir. Sofralarda sunulan şıklığı enfes görüntüsü ile gözükmektedir. Sofralarda şık görüntüsü herkes tarafından beğenilmektedir. Kokusu ve tadı çok güzel olmaktadır. Mantının klasik görüntüsü olan katlama görüntüsünden uzak tutuluyor. Standart görüntüyü değiştirerek farklı şekillerde olabileceğini gösteriyor.

Tepsi mantısının sosunun dökülmesi de farklıdır. Normal mantılarda pişirildikten sonra dökülen sos tepsi mantı pişirilme esnasında da dökülmektedir. Tepsiye mantılar yerleştirildikten sonra sos ilave edilir ve mantı ile harmanlanması sağlanır ve şıklık bakımından hoş görüntüler elde edilir.  Sunumlar elde etmesini sağlanır. Elde edilen görüntüler yemek lezzetinde daha iştah açıcı hale getirmektedir. Mantıların tadı ve görüntüleri sunumlar için önemli haldedir. Tepsi mantısı geleneksel olarak da önemli bir kategoriye sahiptir. Görüntü şıklığı sunabilecek olan tepsi mantı şekli olarak turistler ve yerel halk tarafından farklılık duygusunu hissettirmektedir. Sizlerde biraz emek ve sabırla, birçok besin grubunu içerisinde bulunduran ve bunları ölçülü olarak usulüne uygun bir araya getirdiğinizde besleyici değeri yüksek olan mantılar hazırlayabilirsiniz. Emek verilen mantılarda lezzet ve görüntü olarak her zaman daha çok sevilir hale gelmiştir. Mantıların eşsiz lezzetler kıvamında olması her şeyden çok görüntüsünü sağlayabilmesi daha çok dikkat çekmiştir. Ayrıca sarmısaklı yoğurt üzerine gezdireceğiniz yağı yakmamaya dikkat ederken, tereyağı yerine zeytinyağı kullanmanız da kalori miktarı açısından çok daha sağlıklı olacağını hatırlatmak isterim.

Kalori bakımından daha düşük olduğu belirlenen tepsi mantısı böyle kullanım sağlandığı zaman daha az kalori imkânı olabilmektedir. Tepsi mantısı çeşitlilik bakımından da sevilerek tüketilmeye çalışılan lezzetler arasında yerini alıyor. Yapımında zorluluk barındırmayan tepsi mantısı yapımı ve tüketim açısından her zaman önde olabilecek besinler arasında yerini almaktadır. Mantı dediğimiz zaman insanların aklına direk olarak kayseri ve bohça tekniği dediğimiz mantı şekilleri canlanmaktadır. Canlanan mantı şekilleri göre tepsi mantısı tamamen farklılık ve tat değişikliği gösterilmektedir.

Tepsi mantısının hamuru diğer mantılarla aynı özelliklere sahip olup iç harcı bakımından farklılık göstermektedir. Tavuk ve sebze ürünlerinden de harç kullanılmaktadır. Kullanılan harçları şekillendirmek için ayarlanan mantı hamuruna yerleştirip kenarlarını kıvırmaya hazırlanır ve tepsiye yerleştirilir. Hiç yememiş kişilere hayret ve şaşkınlık uyandırmaktadır. Şaşkınlık uyandırmasının sebebi diğer bohça tekniği olan mantılardan uzak bir görünüm ve iç harcına sahip olmasıdır.

Tepsi Mantısı

Tepsi Mantısı

Denemenizi tavsiye ederim.

admin

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 12 yazı paylaştı.

Haz 08, 2021

Haz 08, 2021

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.